21 آذر 1397

حدیث روز

حضرت امام هادی علیه السلام:

علماء و دانشمندانى كه به فرياد دوستان و پيروان ما برسند و از آن ها رفع مشكل نمايند، روز قيامت در حالى محشور مى شوند كه تاج درخشانى بر سر دارند و نور از آن ها مى درخشد.

 

سال حمایت از کالای ایرانی

بنر شعار سال 97 : حمایت از کالای ایرانی

گزارش عملکرد مرکز رشد در سال 1396

gozaresh

مرکز رشد دانشگاه قم در شبکه های اجتماعی

aparat logo_fa_color_black_1100x400

آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان

qanun

paz فن بازار منطقه ای استان قم amoozesh

refah-pic3


معرفی تسهیلات وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در نشست توجیهی رییس کارآفرینی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی قم

 

نشست توجیهی رییس کارآفرینی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی قمبه گزارش روابط عمومی مرکز رشد دانشگاه قم در نشست توجیهی با جناب آقای بختیاری رییس کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم نحوه پرداخت وام تسهیلات وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به فناوران و کارآفرینان روستایی تشریح شد.

 ایشان تسهیلات قابل ارایه به کارآفرینان را شامل موارد ذیل ذکر کردند:

۱- طرح کارورزی: دراین طرح واحدهای تولیدی و صنعتی با مراجعه به سامانه کارورزی نسبت به اعلام نیاز خود جهت استفاده از فارغ­التحصیلان دانشگاهی که حداکثر سه سال از زمان فارغ التحصیلی آنها گذشته ثبت درخواست می‌کنند. از طرفی فارغ‌آلتحصیلان دانشگاهی با مراجعه به سامانه فوق می‌توانند نسبت به درخواست کارورزی اقدام نمایند. اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به معرفی فارغ‌التحصیلان اقدام کرده و به مدت ۶ ماه بخش زیادی از حقوق و تمامی حق بیمه کارورز را پرداخت می‌کند و درصورت ادامه همکاری تا دوسال حق بیمه کارفرما برای این فرد توسط این اداره کل پرداخت می‌شود.

۲- طرح محیط کار واقعی: در این طرح جوانان جویای کار ۱۵ تا ۲۲ سال برای دوره تعیین شده بر اساس توافق کارفرما و فرد آموزش گیرنده و پرداخت هزینه پوشش بیمه مسئولیت مدنی توسط دولت و صدور گواهینامه معتبر آموزش فنی و حرفه‌ای در پایان دوره وارد بنگاه‌های اقتصادی خصوصی و تعاونی خواهند شد. نکته قابل ذکر عدم شمول قانون کار برای این دسته از افراد در محیط کار می‌باشد.

۳- تسیهلات مالی مشاغل خرد خانگی و پشتیبان: درصورتی که فردی دارای کسب و کار خانگی باشد، میتواند تا سقف ۲۰۰میلیون ریال از تسهیلات مشاغل خانگی درخواست داده و استفاده کند. همچنین درصورتی که یک فرد اقدام به تحت پوشش گرفتن تعدادی از مشاغل خانگی نماید می‌تواند برای حداکثر ۵ شغل خانگی و تا سقف یک میلیارد ریال نسبت به درخواست وام تسهیلات پشتیبان مشاغل خانگی اقدام کند. کارمزد تسهیلات اعطایی در این طرح ۴٪ با بازپرداخت ۳ ساله می‌باشد.

۴- طرح تسیهلاتی اشتغال فراگیر: فعالان حوزه‌های صنعت، خدمات و کشاورزی می‌توانند نسبت به درخواست وام از محل طرح اشتغال فراگیر (بند الف و ب تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۶ کل کشور) اقدام کنند. نرخ سود این تسهیلات ۱۸ درصد بوده که یارانه سود این تسهیلات برای همه متقاضیان ۲درصد، مشاغل روستایی ۳درصد و دانش‌بنیان ۱درصد و مناطق محروم ۲درصد درنظر گرفته شده است. درکل حداکثر ۸درصد یارانه به متقاضیانی که تمامی موارد فوق را داشته باشند تعلق خواهد گرفت.

۵- طرح تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر:

در این طرح کارآفرینانی که محل فعالیت آنها روستاها یا شهرهای زیر ۱۰هزار نفر می‌باشد می‌توانند نسبت به تقاضای این تسهیلات اقدام نمایند.

نرخ سود این تسهیلات ۶درصد و از ویژگی‌های این تسهیلات یک سال تنفس و ۵ سال بازپرداخت می‌باشد. تمامی طرح‌های صنعت، کشاورزی و خدمات می‌توانند از این طرح استفاده کنند. سقف این تسهیلات ۲۵میلیارد ریال می‌باشد.

در نواحی صنعتی و شهرهای زیر ۱۰هزار نفر وام با نرخ سود ۱۰درصد پرداخت می‌شود.

نحوه اقدام برای درخواست تسهیلات اشتغال روستایی و طرح تسهیلات اشتغال فراگیر:

همه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران علاقمند به استفاده از این تسهیلات می‌توانند به سامانه کارا به نشانی kara.mcls.gov.ir  مراجعه کرده و پس از ورود بهپنل کاربری  مراحل ثبت نام خود را دنبال کنند. در مرحله بعد از رمز عبور ارسالی برای ورود به سامانه استفاده کنند.

در صفحه اصلی سامانه، جزییات تسهیلات اشتغال فراگیر و تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در قالب دستورالعمل و آیین نامه اشتغال روستایی و عشایری و دستورالعمل اجرایی برنامه اشتغال فراگیر و شیوه نامه یارانه تسهیلات برای مطالعه بیشتر در اختیار متقاضیان قرار گرفته و توصیه شده پیش از ارائه درخواست وام و تصمیم‌گیری برای ارائه طرح‌، این پیوستها به دقت مطالعه شود.

متقاضیان پس از ورود و ثبت نام در سامانه و بارگذاری طرح‌های خود به شکل الکترونیکی باید در انتظار پیغام بررسی و تایید نهایی طرح خود باشند که از طریق پست الکترونیک یا ارسال پیامک به تلفن همراه انجام می‌پذیرد.

در این مدت کمیته‌های فنی در استان‌ها، ابعاد طرح را به لحاظ کیفی و کمی مورد بررسی قرار داده و بر اساس شاخص‌هایی امتیازدهی کرده و جمع امتیازات را در نظر می‌گیرند تا طرح مورد تایید واقع شود. پس از تایید نهایی طرح برای تامین اعتبار به بانک معرفی و پیام تایید و پذیرش طرح به متقاضی ارسال می شود.

بانکهای عامل پس از بررسی در صورت داشتن توجیه فنی و اقتصادی طرح و اهلیت کارآفرین یا سرمایه‌گذاران، آن را در نوبت دریافت وام اشتغال قرار می‌دهند. وزارت کار اعلام کرده تلاش می‌کند تا فرایند ثبت نام، معرفی و تصویب طرح متقاضیان طولانی نشود و منابع بر اساس اولویت‌های همان منطقه و به تناسب پیشرفت طرح‌ها پرداخت شود.

 

 

نشست توجیهی تسهیلات اداره کار برای کارآفرینان مرکز رشد

این مقاله را محبوب کنید

آخرین بروزرسانی يكشنبه, 18 آذر 1397 .

By PLAVEB