05 آذر 1399

حدیث روز

حضرت امام جواد علیه السلام:

سه خصلت جلب محبّت مى كند: انصاف در معاشرت با مردم ، همدردى در مشكلات آن ها، همراه و همدم شدن با معنويات .

 

سال جهش تولید

222222

گزارش عملکرد مرکز رشد در سال 1398

مرکز رشد دانشگاه قم در شبکه های اجتماعی

aparat logo_fa_color_black_1100x400

آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان

qanun

paz فن بازار منطقه ای استان قم amoozesh

refah-pic3


شرکت مهرپویان داناگستر پارس

64

مصاحبه با شرکت مهرپویان داناگستر پارس از فناوران مستقر در مرکز رشد دانشگاه قم 

بیوگرافی 

من مجتبی برنا هستم، متولد 1360، شهر قم، و از دو دهه پیش به این سو در حال تولید محتوا در قالب ها و شکل های مختلف بوده ام. ما که ار 2 سال پیش برای حضور در مرکز رشد و پس از جلسات بررسی حرفه ای پذیرفته شدیم، پیش از این و از سال 95 تحت نام یادانه مشغول به فعالیت بودیم، و ایده کنونیِ ما حاصل تغییر در ایده قبلی، بر اساس نتایج حاصله از آن و بهبود آن است. این ایده که در حال حاضر تحت نام پلنفا به اجرا در آمده، از مدتی قبل و بعد از ایام کرونا فعالیت اصلی خود را آغاز نمود، و اکنون با همکاری چند نفر مشغول به فعالیت است.

*******************************************

محصول/اختراع خود را معرفی کنید.

پلنفا یک وبسایت آموزشی یا مجموعه ای از ویدیو ها و پکیج های آموزشی نیست، پلنفا یک ابزار راهنما برای نشان دادن قدم های انجام یک کار، به همراه توضیحاتِ کوتاه یا مفصلی است که به درک و فهمِ ابعاد و نکته هایِ هر گام کمک می کنند و آنها را آسان تر، روشن تر، و کاربردی تر می سازند.

پلنفا پایگاه تولید و ارائه چک لیستها، پلن های کاربردی، برنامه های عملی و عملیاتی، دستورالعمل های اجرایی، نقشه ی شروع کارها، و مسیر انجام کارها است. و مرجعی است برای کاربردی کردن هر ایده، نظر، مطلب، منبع، آموزش، و دانشی.

*******************************************

چگونه این ایده ی کاری به ذهن شما خطور کرد؟

این ایده حاصل دغدغه ۲۰ ساله ی اینجانب در کاربردی کردن و قدم‌به‌قدم کردن هر آموزش و محتوایی بوده است. من در تمام ادوار آموزشی و حتی تحصیلی خودم همواره منابع درسی را برای خودم، و برای کاربردی تر شدن، قابل فهم تر بودن، و اثربخش تر شدنِ آنها بازآفرینی می کرده‌ام، و این کاری است که همواره به صورت خود به خود و طبیعی قادر به انجامش بوده‌ام. پس از تجربه ی سایت یادانه که نوعی مارکت پِلِیس محصولات آموزشی بود، کم کم به این نتیجه رسیدم که بهتر است بر روی نقطه قوت خودم و نیازی که در بازار می شناسم متمرکز شوم و اکنون در این مسیر در حال انجام فعالیت هستم.

******************************************

آیا خود را فرد موفقی می‌دانید؟ عوامل موفقیتتان کدامند؟

درکل بله. هرچند نمی توانم بگویم که در همه جنبه ها از خودم و عملکردم رضایت کامل دارم، اما بهتر می دانم خودم را جزو افراد موفق جامعه به حساب بیاورم. من فردی بسیار دقیق و عمیق هستم و اندیشه‌ای تحلیلی به صورت دائم و جاری در من در حال اجرا شدن است. و نیز، من بسیار اهل مطالعه و آموختن ام، و بیش از هرچیزی همواره مفهوم چک لیست و کاربردی و دستورالعملی کردن هر فکر و ایده و دانشی را در زندگی به کار برده‌ام.

*******************************************

حمایت مادی و معنوی خانواده چقدر در موفقیت شما موثر بوده است؟

به صورت نامحسوس خیلی زیاد. اول پدر و مادرم، و بعد همسرم، حتماً در آن چه که الان هستم و چیزی که در حال ساختن آن برای ایران هستم سهم بسیار والا و بسزایی دارند.

*******************************************

آیا موضوع کسب و کار/اختراع شما با تحصیلات شما مرتبط بوده است؟

با تحصیلات رسمی ام خیر. ولی خودم از سال‌ها پیش، از آموزش های مرتبط با آنچه می خواهم همیشه استقبال و آنها را دنبال کرده ام.

*******************************************

چه مشکلات و موانع مهمی در راه کسب و کار/اختراع شما وجود داشته است؟

بزرگترین مشکل از نظر من، اول تیم سازی و بعد پرورش تیم و نگه داشتن آنها در اوج خودشان است. و بعد، جلب و جذب حمایتهای مادی و معنویِ مورد نیاز. البته برای هر مشکلی راه حل هایی وجود دارد، و ما کم کم با تکنیک ها و ترفند هایی از جمله گرفتن نیروی کارآموز و پرورش دادن آنها در حال فائق آمدن بر آنها هستیم.

*******************************************

اگر امکان داشت به عقب بازگردید باز هم همین مسیر را طی می‌کردید؟

بله حتماً. و البته خیلی زودتر و با قدرت بیشتر و بدون پرداختن به هیچ فعالیت دیگری.

چه پیشنهاداتی برای افراد تازه‌کاری که دوست دارند به عنوان یک کارآفرین/مخترع مطرح شوند، دارید؟

برای یک کارآفرینِ موفق بودن لازم است که فرد حتماً از رده های پایین کار خود را شروع کند، باید کارمند و کارگر و کارکرده بوده باشد و بعد بخواهد کارآفرینی کند. دهه بیست سالگی و به خصوص چند سال اول آن زمان مناسبی است برای محک زدن خود، آموختن، تجربه کسب کردن، روابط اولیه را برای آینده ساختن، و رشد کاری خود را آغاز کردن.

*******************************************

از دستگاه‌های حمایتی مانند مرکز رشد/فن‌بازار چه انتظاراتی دارید؟

به نظرم مهمترین کار، کمکهای منتورشیپ و مشاوره ایِ متمرکز از طرف مرکز رشد است، یعنی مشاور یا منتوری از طرف مرکز با تک تک واحدها جلسه بگذارد، و آنها را راهنمایی کلی و جزئی کند. البته اینکه آن منتور یا فرد پیشکسوت و کارکشته چه کسی باشد و چه فهم و درک و مهارتی نسبت به کلیت این اکوسیستم و شرایط آن و راههای پیشرفت و رشد داشته باشد، بسیار بسیار مهم است

*************************************************

و حرف آخر، اگر نقطه نظری دارید که در سوالات مصاحبه به آن‌ها اشاره نشده بفرمایید.

ما کارآفرین ها تنهاترین آدم های روزگاریم. خودمان آینده‌ای را در نظر می‌گیریم، خودمان برای آن آینده چیزی را در ذهن خود خلق می کنیم، خودمان یک تنه به جنگ همه کس و همه چیز برای موفق شدن می رویم، تمام آنچه که برای اقناع اطرافیان مان داریم فقط و فقط یک تصویر ذهنی و یک رویا برای آینده است، خودمان برای به واقعیت پیوستنِ آن خلق ذهنی بودجه جمع می کنیم، خودمان برای آن رویا تیم سازی می کنیم، با تک تک افراد تیم سر و کله می زنیم، و با تمام رفتارها و مشکلات شان کنار می آییم، با تمامی مسائل و مصائب ریز و درشت کاری، قانونی و... دست و پنجه نرم می‌کنیم، و با تمام ناملایمات می سازیم، تا در نهایت به رویایی برسیم و رویایی را بسازیم. فقط نیاز داریم به درک شدن، به کمک شدنِ بیشتر فکری و عملی. اگر سیستم دولتی می تواند کمکمان کند، که چه خوب، و اگر که نه، فقط سنگ بزرگی در پیش پای امثال ما نباشد. با تشکر.

این مقاله را محبوب کنید

آخرین بروزرسانی چهارشنبه, 21 آبان 1399 .

By PLAVEB