مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه قم

Incubator of Qom University

«سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین»

درباره مرکز رشد دانشگاه قم

معرفی

در ادبيات كار آفريني، انكوباتورها در زمره زير ساخت‌هاي فني قرار مي‌گيرند و نهادها يا چارچوبهايي هستند كه براي پرورش يا ايجاد كسب و كارهاي كوچك تأسيس مي‌شوند. مركز رشد، فضاي اداري و آزمايشگاهي همراه با خدمات حمايتي مختلف با حداقل هزينه را براي شركتهاي نو پا فراهم مي‌كند و همچنين شبكه‌سازي و برخي خدمات جانبي را براي آنها تأمين مي‌نمايد. در واقع انكوباتورها ارائه كننده فضا، خدمات حمايتي و تجهيزات مشترك براي شركتهاي كار آفرين هستند تا بتوانند كارآفرينان و شركتهاي كوچك را در ايجاد و توسعه موسسات خود ياري نمايند.

مراكز رشد مراكزي هستند كه شركتهاي نو پا و تيم هاي كار آفرين متكي بر فناوري را در راستاي اجراي موفقيت آميز ايده ها و نوآوريها و همچنين رقابت در صحنه تجارت ملي و جهاني حمايت مي كنند.

مرکز رشد دانشگاه قم با اهداف: ايجاد شركت‌هاي خصوصي نوپا توسط دانش‌آموختگان دانشگاهي، تجاري‌سازي علوم و تحقيقات دانشگاهي، ايجاد اشتغال و برانگيختن روحيه خودباوري در دانشجويان و كاربردي­كردن علوم دانشگاهي در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد و با پذیرش اولین هسته فناور در بهار ۱۳۸۵ آغاز به فعالیت کرد.

این مرکز، طی سال‌های فعالیت خود، با فراهم آوردن امکانات اولیه مورد نیاز برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوپا از قبیل فضای کاری، خدمات اداری اشتراکی، تسهیلات مالی قرض‌الحسنه، آموزش و مشاوره و خدمات برندی، شرایطی را برای جوانان دانش‌آموخته و تحصیل‌کرده و با انگیزه استان فراهم کرده تا بتوانند در محیطی امن و حمایتی، امکان تجاری‌سازی دستاوردهای دانشی و فناورانه خود را آزموده و سال‌های اولیه بحرانی کسب‌وکار نوپای خود را با سهولت بیشتری طی کنند.

حاصل تلاش‌های مجموعه کارکنان و واحدهای فناور تحت حمایت مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه قم، شرکت‌های نوپایی هستند که هر سال به شکل موفقیت‌آمیز از مرکز رشد خارج شده و به زیست‌بوم تجارت و کسب‌وکار مبتنی بر فناوری و نوآوری استان و کشور اضافه می‌شوند.

اهداف

بستر سازي جهت تجاري كردن دستاوردهاي تحقيقاتي

ايجاد زمينه كار آفريني، حمايت از نوآوري و خلاقيت نيروهاي محقق جوان

كمك به توسعه اقتصادي کشور مبتني بر فناوري

ايجاد فضاي لازم جهت گسترش و رشد SME دانش مدار و فنا ور فعال در زمينه هاي فناوري

بستر سازي به منظور ايجاد فرصتهاي شغلي مناسب جهت جذب كارآفرينان و دانش آموختگان دانشگاهي در زمينه هاي فناوري توليد و توسعه محصولات و فرايند هاي فناوري قابل عرضه به بازار