16 آذر 1400

حدیث روز

حضرت امیرالمومنین علی(علیه السلام):

صبر بر سه گونه است: صبر بر مصیبت، و صبر بر اطاعت، و صبر بر [ترک] معصیت.

 

سال تولید پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

1400

گزارش عملکرد مرکز رشد در سال 1399

مرکز رشد دانشگاه قم در شبکه های اجتماعی

aparat logo_fa_color_black_1100x400

آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان

qanun


کارگروه تاسیس استان لرستان ازمرکزرشددانشگاه قم بازدیدکردند

 

با هدف تاسیس مرکز رشد

 

 

 

 

کارگروه تاسیس استان لرستان  ازمرکزرشددانشگاه قم بازدیدکردند

مدیر کل  کار و امور اجتماعی ،رئیس جهاد دانشگاهی لرستان ،به همراه معاون علمی و فناوری و کارشناس علم و فناوری دانشگاه لرستان در بیست و نهمین روز مردادماه به قم آمدند تا برای تاسیس مرکز رشد دانشگاه لرستان ازتجربیات ودستاوردهای  چهلمین مرکز رشد تاسیس شده در کشورالگوبرداری کنند.

 

در این بازدید سه ساعته،بازدید کنندگان با نحوه ورود ایده های نو آورانه به مرکز رشد،نحوه تجاری سازی ایده ها،شرایط تاسیس شرکت در مرکز،تسهیلات ارایه شده توسط مرکز در مراحل پیش رشد و رشد یافتگی به صاحبان ایده و نیز مجموعه باقواعدو آیین نامه هایی که یک مرکزرشدبرای رونداداری- تجاری خودنیازدارد،آشناشدند.

 

سید محمد رضایی رییس مرکز رشد دانشگاه قم در بدو ورود هیات نه نفره استان لرستان با بیان اینکه "شما چهارمین گروهی هستید که به قصد تاسیس مرکز جدید به ساختمان ما وارد می شوید"اظهار داشت:امروز در دانشگاه ها این ضرورت احساس می شود که آموزش باید در پله دوم اهمیت قرار بگیرد و اولویت دانشگاه باید با پژوهش باشد.اما به نظر میرسد در ایران حرکت جدی ای در این زمینه انجام نشده است.نسل جدید دانشگاه ها دانشگاه های فناور محورند و اگر در ایران این دانشگاه ها وجود داشتند پارک های علم و فناوری در کنار دانشگاه ها شکل نمی گرفت.

 

وی بابیان اینکه معمولا اغلب سخت گیری های گروه پذیرش مرکزمربوط به حوزه نو آوری و اختراع است، تصریح کرد: چنانچه ایده ای به مرکز وارد شود که جنبه نوآورانه نداشته وصرفا کارآفرینانه باشد با استقبال مواجه شده ومرکز در جهت عملیاتی کردن ایده از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.

 

رییس مرکزرشد باتوضیح این مطلب که  داشتن تیم کاری و برنامه ریزی ،بیانگر توجیه اقتصادی ایده است به بنیانگذاران مرکزرشد لرستان توصیه کرد: دقت درانتخاب سازمان موسس مرکز رشد، یکی ازضروریات  بنیان گذاری مراکزرشد است .تا کنون بیست مرکزتوسط دانشگاه ها تاسیس و فعال شده اند.جهاد دانشگاهی و استانداری هم سابقه تاسیس مراکز رشد دارند اما واقعیت این است استانداری ها برای ارتقاء مرکز به پارک  علم و فناوری توان بیشتری دارند.

 

درادامه این نشست آموزشی ،مدبری معاون مرکز رشد قم هم با اشاره به ضعف های عمده ای که در حوزه حقوق مالکیت معنوی در ایران وجود دارد از شورای مرکز رشد به عنوان یکی از ارکان اصلی آن نام برد.

 

معاون مرکز رشد در ادامه روند انتقال تجربیات به هیات میهمان به آنان توصیه کرد در اعطای تسهیلات نقدی به واحد های تازه استقرار یافته با دقت عمل کنند چرا که تجربه نشان می دهد اگر به واحد هایی که وارد مرحله "رشد" نشده اند نقدینگی تزریق شود بعد ها مشکلات عمده ای در مرحله تصفیه حساب با بدهکاران ایجاد خواهد شد.

 

وی گفت:در ماده هشت آیین نامه که  روی سایت مرکز هم قرار دارد،آمده است که تسهیلات خدماتی از قبیل مکان استقرار،خط اینترنت،تلفن،فکس،پرینتر دراختیار واحد های فناور قرار میدهیم اما در مرحله پیش رشد تسهیلات نقدی به این واحد ها نمیدهیم. در پایان هم رییس و معاون مرکز رشد قم اعلام آمادگی کردند در صورت نیاز تجربه و توان اجرایی نیروهای مرکز قم در راه اندازی مرکز رشد لرستان به کار گرفته شود.درادامه هیات لرستانی ازواحدهای مستقردرمرکزرشدبازدیدکردندوسوالاتی رادرزمینه های تخصصی ازمدیران واحدها پرسیدند.هیات حاضرنسبت به کم توجهی مسوولان استانی به امکانات وتسهیلات موردنیازمخترعان ونوآوران ابرازنگرانی کردندواذعان کردندمرکزرشدلرستان مدتهاست درکش وقوس تاسیس است،امابه دلیل نبوداعتبارمالی وحمایت معنوی مفیدنهایی نشده است.

رضایی ریاست مرکزرشددانشگاه قم نیزباتایید صحبت های مهمانان گفت:متاسفانه مرکزرشدنیزدرگیرفرازونشیب مسائل ووعده های حمایتی است.اماوقتی که مجموعه مرکزتصمیم به تکمیل وارتقاگرفت بدون توجه به موانع موجودباسخت کوشی وپی گیری تاحدودی توانسته زمینه های شکل گیری یک مرکزرشد مطلوب وموردنظررافراهم آورد.وی افزود:نبایدمنتظر معجزه ویا توجه ویژه مسوولان بودتنها باهمت وپی گیری مطالبات مخترعان ونوآوران می توان یک مرکزرشدخودجوش وتوانمندایجادکرد.

این مقاله را محبوب کنید

آخرین بروزرسانی چهارشنبه, 03 آذر 1400 .