16 آذر 1400

حدیث روز

حضرت امام جواد علیه السلام:

سه خصلت جلب محبّت مى كند: انصاف در معاشرت با مردم ، همدردى در مشكلات آن ها، همراه و همدم شدن با معنويات .

 

سال تولید پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

1400

گزارش عملکرد مرکز رشد در سال 1399

مرکز رشد دانشگاه قم در شبکه های اجتماعی

aparat logo_fa_color_black_1100x400

آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان

qanun


علوم‌انساني محور توسعه مستقل و بومي جهان اسلام است

گزارش نخستين نشست كارگروه كاربردي سازي علوم انساني

 

علوم‌انساني محور توسعه مستقل و بومي جهان اسلام است

 

نخستين كارگروه تجاري‌سازي علوم‌انساني در مركز رشد دانشگاه قم با حضور سيّدمحمد  رضايي رياست مركز رشد،دكتر سيروس راستاني عضو‌هيأت علمي دانشگاه قم و مدير‌فروش سابق موتورلاي آمريكا‌،دكتر‌منصور ابراهيمي رئيس پژوهشكده سبز دانشگاه قم و دكتر محمّدرضا احمدي عضو هيأت دانشگاه محلّات و برخي كارشناسان مركز رشد تشكيل شد.

 

 

 

 

در ابتداي اين نشست رياست مركز رشد با اشاره به ثبت 596ايده در مدّت سه سال از سوي مخترعان و فناوران استان خاطرنشان ساخت: كاربردي سازي علوم‌انساني در واقع مبارزه با اين اعتقاد رايج و سنّتي است كه علوم انساني بويژه علوم اسلامي را علمي دروني و معنوي مي‌دانند و برآورد منفعت براي آن را در نظر نمي‌گيرند.

سيدمحمد رضايي با ابراز تأسف ازمطلب كه ايده‌هاي ثبتي در حوزه علوم‌انساني و در مركز رشد بسيار ناچيز است بيان داشت: با توجه به اينكه تنها ايده‌هايي در مركز رشد پذيرش مي‌شود كه قابليت تجاري‌سازي دارند لذا بايد با پذيرش ايده‌هايي علوم انساني راه‌حل‌ اساسي براي كاربردي كردن و تجاري سازي آن در نظرگرفت.

وي افزود: بر اساس آمارهاي جهاني سهم خدمات نسبت به توليدات در جهان چهار به يك است و در ايران يك به چهار است كه اين آمار قابل‌قبول نيست و براي اينكه سهم خدمات در بخشهاي مختلف صنعتي ،كشاورزي و خدمات افزايش يابد و به استاندارد جهاني برسد علوم‌انساني مي‌تواند نقش ارزنده‌اي ايفا كند.

رئيس مركز رشد به نقش ويژه علوم‌اسلامي در ارتقاء كيفيت و خدمات مرتبط با توليد محصول اشاره كرد و گفت: يكي از علل مهم ناكامي افزايش سهم بازار خدمات علوم‌انساني نامشخص بودن نقش و جايگاه آن است.

سيدمحمد رضايي با تأكيد براينكه يافتن راهكارهاي تعيين ارزش و پرداخت هزينه‌ خدمات علوم‌انساني در شاخه‌هاي مختلف مي‌تواند سهم علوم‌انساني را در كاربردي كردن آن افزايش دهد اظهار داشت: امروزه بيشتر بدنبال نياز‌سنجي و پروژه‌سازي هستيم و در حاليكه لازم است با توجه به فطرت و نياز واقعي انسان و انسانيت بدنبال نياز‌سازي و تعريف پروژه‌يابي باشيم كه نياز‌هاي بشريت را برطرف سازد.

در ادامه اين نشست دكتر سيروس راستاني با تخصص مهندسي الكترونيك با بيان اين مطلب كه رويكرد دنيابه مسائل معنوي رو به افزايش است تأكيد كرد: علوم‌انساني ماهيت غير‌مادي دارد اما هويت كاربردي آن را حضرت امام خميني (ره) در حوزه عليمه زنده كرد.

وي با اشاره به عدم موفقيت حوزه علميه در كاربردي سازي علوم‌اسلامي گفت: شايد يكي از علل عدم موفقيت طرح‌هاي حوزه در پوياسازي علوم‌اسلامي كلي‌نگري و ابهام در موضوعات مطروحه است مانند طرح وحدت حوزه و دانشگاه كه مسائل مبهم و كلي فراواني پيش روي خود دارد.

عضو هيأت علمي دانشگاه قم با تأكيد بر اين نكته اخلاق‌مداري در محيط كسب‌وكار يك ضرورت انكارناپذير است گفت: براي پياده‌سازي اخلاق بايد از مجموعه‌هاي كوچك و قابل كنترل آغاز كرد‌. همين الان افراد زيادي هستند كه براي شركت در يك جلسه عرفان و مراقبه هزينه‌هاي گزافي را مي‌پردازند.

مديرفروش سابق شركت الكترونيكي موتورلاي بيان داشت: در آمريكاي تجاري و مادي‌گرا به اين نتيجه رسيده‌اند براي حفظ منافع‌شخصي و جمعي بايد اخلاق را در مدار زندگي قرار داد‌. بيزینس در علوم‌انساني تنها با عرضه و ارائه توانمندي‌هاي انساني ،مشتري امكان‌پذير است.

در ادامه اين ميزگرد كارشناسي يكي ديگر از مدعوين مركزرشد،آقاي دكتر احمدي با گرايش مديريت استراتژيك نكاتي را ياد‌آور شد و اظهار داشت: برگ برنده ما در اسلام علوم‌انساني است ولي در عين‌حال بيشترين مشكلات و دغدغه‌ هم درحوزه علوم‌اسلامي است. ديگر همه دنيا مي‌داند كه يكي از علل اصلي پيروزي انقلاب اسلامي در ايران برخورداري از صبغه ديني و فرهنگي است. اما چگونه شد كه بعد از گذشت 30سال در جنبه‌هاي مختلف علوم‌انساني دچار ضعف و اشكال هستيم؟

دكتر احمدي خاطر‌نشان ساخت: براي اينكه علوم انساني ما جاري و ساري باشد بايد از الگوهاي غربي براي حوزه علوم‌انساني –ديني دست برداريم و بومي‌سازي را در سطح گسترده‌اي آغاز كنيم و نگران اين نباشيم كه الگوهاي بومي ما با بحران رسميت از سوي جهانيان روبروست.

وي تنها راه ايجاد انگيزش در مؤلفه‌هاي علوم‌انساني را افزايش توليد علوم‌انساني دانست و افزود: با توليد هدفمند و انبوه مي‌توانيم محصولي را ارائه كنيم كه كاربرد داخلي و خارجي داشته باشد.

عضو هيأت علمي دانشكده شهيد محلّاتي گفت: در حوزه علوم‌انساني با بحران مديريت مواجه هستيم و درشاخصه ‌هاي آن نوعي مالكيت حاكم است. درمجموع ما هنوز نتوانسته‌ايم مانند غرب ميان مالكيت و مديريت تفكيك قائل شويم. اين درحاليست كه مديريت يك علم است كه نگاه عالمانه مي‌طلبد و مديريت از منظر كشورهاي توسعه‌يافته به معني حاكميت خسرواني نيست.

دكتر احمدي يكي از وظايف مهم حوزه‌هاي ديني را خاطر‌نشان ساخت وياد‌آور شد: معارف اسلامي زماني مي‌تواند مورد پذيرش و استفاده آحاد مردم قرار گيرد كه به قدر فهم و درحد زبان مردم باشد.

استاد دانشكده شهيد محلّاتي بومي‌سازي علوم‌انساني را تنها با درنظر گرفتن ذائقه و علاقه مردم امكان‌پذير دانست و گفت: متأسفانه در حوزه‌هاي ديني ما هزاران كتاب چاپ مي‌شود كه در آنها حرفي از كاربردي كردن و سنجش آنها نيست.

وي با تأكيد بر اين نكته كه طر‌ح‌هاي بزرگ علمي،صنعتي،اقتصادي و... زماني ثمربخش هستند كه ضميمه فرهنگي داشته باشند ،سخنان خود را پايان داد.

دكترمنصور ابراهيمي با تخصص آناتومي در ابتداي نطق خود با تقدير از برگزاري چنين نشست مبتكرانه‌اي گفت: علوم‌انساني حوزه بسيار وسيعي دارد بطوريكه علوم‌اسلامي بخشي از علوم‌انساني است. لذا در اين نشست بايد به آن بخش از علوم‌انساني پرداخت كه مركز رشد مي‌تواند در كاربردي‌سازي و ارتقاي آن كمك كند.

وي افزود: به كمك ايجاد تشابه در برخي روشهاي علوم‌مهندسي و پايه با علوم‌انساني مي‌توان راههاي كاربردي‌سازي علوم‌انساني را دريافت كرد.

رئيس پژوهشكده سبز دانشگاه قم پيشنهاد داد: از طريق داده‌كاوي و مفاهيم شبكه عصبي مي‌توان كمك شاياني به مسائلي چون روان‌شناسي خريد و مسائل و مشكلات حقوقي كشور كرد.

دربخش ديگري از اين نشست آقاي مهتدي دانشجوي دكتراي مهندسي‌صنايع درخصوص اصل بحث نكاتي را ياد‌آوركرده و افزودند: وقتي ما از كاربردي‌سازي علوم‌انساني صحبت مي‌كنيم آيا بدنبال كارآفريني هستيم يا قصد داريم از توانمندي‌هاي علوم‌انساني استفاده كنيم و آيا عملاً ميان رشته‌هاي علوم‌انساني با تجاري‌سازي رابطه‌اي وجود دارد؟

مهندس مهتدي به نقش دولت در كاربردي‌سازي علوم‌انساني اشاره كرد وگفت: با توجه به نوپايي اين موضوع دولت بايد هزينه‌هايي را متقبل شود‌. چرا كه هنوز نمي‌توان دقيق اعلام كرد كه تراز مالي فعاليت‌هاي علوم‌انساني در ستون در‌آمدها قرار مي‌گيرد و يا در ستون هزينه‌ها.

كارشناس تجاري مركز رشد توضيح داد: مؤلفه‌هاي كاربردي‌سازي علوم‌انساني معمولاً در ايجاد كار‌آفريني ،خدمات‌دهي ،فعاليت‌هاي پژوهشي و... قابل ارائه است.

در پايان اين نشست آقاي مهندس مدبري معاون مركز رشد دانشگاه قم تصريح كرد :مركز رشد بدنبال كاربردهايي از علوم‌انساني است كه با هدف مركز رشد كه همان تسهيل و تسريع در تجاري‌سازي ايده‌هاي فناورانه است ،سازگارباشد. بعنوان نمونه در شركت مايكروسافت بر اساس مطالعات روان‌شناسي است كه كاربران از صدا و تصوير نرم‌افزارها استفاده مي‌كنند.

كارشناس نرم‌افزاري مركز رشد گفت: ما درصدد دو نوع برداشت از علوم‌انساني هستيم ،علوم‌انساني بصورت مستقل كاربردي شود و توليد‌ثروت كند و يا اينكه براي تجاري‌سازي ساير علوم خدمات ارائه دهد.

 

گزارشي از دومين نشست كارگروه كاربردي‌سازي علوم‌انساني:

 

بسياري از دستاوردهاي ناشي از كاربردي‌سازي علوم‌انساني نظامند نشده‌است

 

دومين نشست كارگروه تجاري‌سازي علوم‌انساني با حضور مهماناني در مركز رشد دانشگاه تشكيل گرديد كه دستاوردهاي مهم در كاربردي‌سازي علوم‌انساني داشته‌اند. اين نشست با حضور آقاي مسلم علمي از مجموعه فاحص ،آقاي صالحي از كانون تربيتي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم ،آقاي دكتر نجفي عضو هيأت علمي دانشگاه قم برگزار شد.

دكتر نجفي ،استاد علوم‌قرآن و حديث قم با تأكيد براينكه موضوعات كاربردي‌سازي علوم‌انساني بايد شناسايي مي‌شود تصريح كرد: استفاده و حضور دانشجويان تحصيلات تكميلي براي موضوع‌شناسي و موضوع‌يابي در حوزه علوم‌انساني – اسلامي ضروري بنظر مي‌رسد .

وي با بيان اينكه حوزه علوم‌ديني هميشه در تغيير و رشد باشد بيان داشت: افكارسنجي نسبت به رويكردهاي ديني در مردم و در راستاي تأمين نيازهاي امنيتي و اجتماعي كشور مي‌تواند علوم‌اسلامي را زنده و پويا نگه دارد و پيوند مردم را با مضامين الهي بيشتر از هميشه كند.

دكتر نجفي از عدم شناخت كافي كارايي و مزاياي ادعيه و قرآن كريم اظهار تأسف كرد و گفت: بسياري از جوانان جامعه هنوز قدرت و كارايي احكام و احاديث اسلامي را باور ندارند و كاركرد موسيقي را براي تلطيف روح و راه خود مؤثرتر مي‌دانند.

استاد دانشگاه قم با برشمردن معجزات و كرامات اسلامي خاطر‌نشان ساخت: دردين مبين اسلام براي صرف غذا و رژيم غذايي آداب و شئونات بهداشتي و اصولي فراواني تجويز شده كه بر اين اساس مي‌توان در راستاي تجاري‌سازي علوم‌اسلامي يك رستوران اسلامي راه‌اندازي كرد و رژيم‌غذايي ترتيب داد كه جايگزين بسياري از دارو‌هاي مصنوعي و شيمیايي موجود باشد.

در ادامه آقاي مسلم علمي مدير‌مجموعه فرهنگي -اسلامي فاحص درمورد اين مجموعه توضيح داد: فلسفه تأسيس و راه‌اندازي اين مجموعه درواقع عينيت بخشيدن به مباني تفكر اسلامي است.اين مؤسسه در سال 1387 مجموعه فعاليت‌هاي خود را متمركز كرده وتحقيقات كاربردي در زمينه‌هاي مختلف علوم‌انساني انجام داده‌است .

مدير‌مجموعه فرهنگي –اسلامي فاحص به بخشي از توليدات اين مؤسسه اشاره كرد و گفت: جريان بخشي و ايجاد تحول در موضوعات انتزاعي و دروني و ديني كاري بسي مشكل است .اما با تلاش و همت گروه خود تواتسته‌ايم توليداتي از قبيل: كاتولوگ‌هاي اطلاع‌رساني ،برگزاري همايش‌هاي علمي و نشست‌هاي متنوع فرهنگي داشته‌باشيم.

يكي ديگراز فعالان حوزه ديني،كانون تربيتي دفترتبليغات اسلامي حوزه علميه قم به مديريت آقاي صالحي است.

صالحي درباره اين كانون تصريح كرد: هدف اين كانون آموزشي ،تربيت مربي براي كودكان و نوجوانان است ومبناي فعاليت 27ساله ما برمحور تلاشهاي حجت‌الاسلام والمسلمين راستگو بوده كه كارنامه درخشاني در آموزش وپرورش كودكان و نوجوانان دارد.

عضو كانون تربيتي دفتر تبليغات نوع‌آوريهاي اين كانون را برشمرد و گفت: درمدت فعاليت خود نوع‌آوريهايي در زمينه آموزشي كودكان ونوجوانان شامل تجهيزات آموزشي ،اسباب‌بازي ،كتاب و مانند آن بوده است.

صالحي با اشاره به تشكيل يك كارگروه براي تدوين تجربيات 27ساله اين كانون ادامه داد: يكي از فعاليت‌هاي اين مركز كه درراستاي كاربردي‌سازي علوم‌ديني است انجام كار علمي و كارشناسي بر ايده‌هاي مرتبط با آموزش كودكان ونوجوانان است.

درپايان اين جلسه سيدمحمد رضايي رئيس مركز رشد با اظهار رضايت از وجود دستاوردهاي كاربردي در حوزه علوم‌انساني تصريح كرد: خوشبختانه در اين نشست مشخص شد كه تمام فعاليتهاي مجموعه ديني قابل توليد و مشتري‌مدارانه است كه درصورت نظامند شدن فعاليتها مي‌تواند وارد بازار‌هاي داخلي و حتي خارجي شود.

 

گزارشي از سومين نشست كارگروه كاربردي‌سازي علوم‌انساني

 

استعدادمتنوع بانوان درگوشه خانه ها مانده است

  سومين نشست كارگروه تجاري‌سازي علوم‌انساني با محوريت نقش بانوان در كاربردي سازي علوم‌انسانی تشكيل گرديد

اين نشست با حضور سيدمحمد رضايي رياست مركز رشد ،خانم دكتر مصطفوي عضوهيأت علمي دانشگاه قم ،خانم‌ها بشارتي و فيضي از اعضاي شبكه الكترونيكي كارآفرينان رشد و مهندس روح‌ا... علم‌الهدي برگزار شد.

رئيس مركز رشد با ابراز نارضايتي از وضعيت فارغ‌التحصيلان علوم انساني در جامعه  گفت: بيشترين دانش‌آموختگان بيكار جامعه را دانشجويان رشته علوم‌انساني تشكيل مي‌دهندكه يكي از علل افزايش آمار بيكاري آنها نبود توجيه اقتصادي براي فعاليت رشته‌هاي علوم‌انساني است.

سيدمحمد رضايي با بيان اينكه هدف از تشكيل كارگروه كاربردي‌سازي علوم انساني در مركز رشد جمع‌آوري و تدوين نظر كارشناسان و اساتيد برجسته علوم‌انساني است خاطرنشان ساخت: يكي از كارهاي دشواري كه مركز رشد بر عهده گرفته اين است كه بتواند فعالان و كارشناسان حوزه علوم‌انساني حاضر در حوزه علميه و دانشگاه را گردهم جمع‌كند تا راهكاري براي جذب و كاربردي‌سازي ايده‌هاي علوم‌انساني ارائه دهيم.

مهندس علم‌الهدي يكي از كارشناسان نرم‌افزار درباره ناكامي اغلب فارغ‌التحصيلان رشته علوم‌انساني توضيح داد: در جامعه دانشگاهي ما ،اغلب دانشجويان بر اساس ميل و‌علاقه خود انتخاب رشته نكرده‌اند و برحسب اجبارويا اتفاق وارد رشته دانشگاهي خود شده‌اند. اين مسأله در رشته علوم‌انساني چشمگيرتر است و سبب شده دانش‌آموختگان اين رشته‌ها نتوانند متناسب با نياز بازار و علاقه خود عمل‌كنند.

وي درگيري و ارتباط ذهني و عاطفي با تخصص علمي را رمز موفقيت دانشجويان دانست و گفت: كاربردي‌سازي علوم‌انساني زماني تحقق خواهد‌يافت كه دانش‌آموختگان آن بتوانند تعريف و تشخيص لازم را از رشته مورد علاقه خود ارائه دهند.

در ادامه خانم بشارتي كارشناس فيزيك درباره شبكه الكترونيكي كارآفرينان رشد(شاكر) توضيح داد: وضعيت اشتغال براي بانوان مشكلي عميق‌تر و وسيع‌تري است.آقايان مانند خانم‌ها محدود نيستند .لذا براي رفع اين مشكل شاكر را كه وظيفه تعريف ،ارائه وراه‌اندازي انواع خدمات مخصوص بانوان با محوريت الكترونيكي را داراست،تأسيس كرديم.

وي بيان داشت: مزيت شبكه الكترونيكي كارآفرينان رشد اين است كه به وظيفه خانه‌داري بانوان لطمه نمي‌زند و بانوان مي‌توانند ايده‌ها و فعاليت‌هاي علمي‌- هنري خود را در اوقات‌فراغت پيگيري كنند و در بازار كار حضور داشته باشند.

خانم فيضي نيز با اشاره به آسيب‌هاي شغلي بانوان تصريح كرد: با بررسي تعدادي از ايده‌هاي فعال در مركز رشد كه مديران آنها بانوان بوده‌اند مشاهده مي‌شود كه خانم‌ها خيلي زده وسرخورده مي‌شوند كه علت آن هم مي‌تواند انگيزه كم و‌عدم‌توانايي در كنار آمدن با مشكلات است .

در بخش ديگري از اين نشست خانم دكتر مصطفوي عضو هيأت علمي دانشگاه قم با اشاره به پتانسيل قوي استان در‌علوم اسلامي بيان داشت: محققان غربي در حوزه علوم‌اسلامي به گونه‌اي فعاليت كرده‌اند كه جنبه كاربردي و قابل ارائه آن مشخص و ملموس است. ما نيز بايد در تئوري‌هاي جدّي خود از تحقيقات كاربردي آنان نهايت استفاده را ببريم.

استاد رياضي دانشگاه قم گفت: براي اينكه علوم‌انساني مولد و قابل ارائه باشد بايستي تمام جنبه‌هاي آن را در قالب كتب آموزشي مناسب درآورد تا نسبت به مؤلفه‌هاي آن فهم و دركي رياضي‌وارايجاد گردد تا بتوان بعدها بعنوان محصول كاربردي ارائه داد.

این مقاله را محبوب کنید

آخرین بروزرسانی چهارشنبه, 03 آذر 1400 .